HC rytíŘI BLANSKO

HISTORIE

Hokejový klub HC Blansko navázal na hokejovou tradici hokeje na Blanensku, která sahá do předválečného období 20. Století. Z hlediska historického lze za hokejová města a obce označit  Blansko a Boskovice, ale také Sloup, Rájec-Jetřebí, Letovice, Jedovnice, Lysice. Dnes už si asi málokdo dokáže jako hokejovou obec představit například Šebetov, Rašov, Valchov, Spešov a další obce, které po druhé světové válce měly založené hokejové kluby.

Jedno z nejznámějších období hokeje v Blansku je spojeno s názvem Metra Blansko. V druhé polovině 20. století totiž fungovaly v Blansku dva tělovýchovné spartaky, které měly vazbu na velké průmyslové podniky v Blansku, a které zároveň nesly jejich název. Spartak ČKD Blansko, sídlící a mající zázemí v Blanenských „bytovkách“ a Spartak Metra Blansko se zázemím na dnešním Sportovním ostrově Ludvíka Daňka. Samozřejmě stejně jako všechny sportovní kluby, jednoty a spolky byly i oba Spartaky součástí „všelidového“ ČSTV.

V počátcích se hokej hrál na přírodním kluzišti, které se nacházelo v místě dnešní hokejové haly. Zlomovým momentem se stalo vybudování zimního stadionu s umělou ledovou plochou v roce 1972. Od tohoto okamžiku se hokej v Blansku začal více rozvíjet. Jednalo se zejména o práci s mládeží, kdy vznikla družstva mladších a starších žáků pod patronací ODPM. Trenérskými průkopníky práce s mládeží se stali většinou bývalí hráči Alois Boháč, Vladimír Čepa, Alois Chalupa, Oldřich Baletka, Antonín Veselý, Bedřich Hrazdíra a další. V roce 1975 došlo v dospělém hokeji ke sloučení s Brněnskou Technikou, ovšem počet hráčů z Brna postupně slábl a prim v Blanenském hokeji hráli většinou místní odchovanci. Družstvo mužů hrálo převážně krajský přebor první třídy převážně pod vedením Antonína Sedláka.

Po roce 1989 byl hokejový klub dlouho součástí Spartaku Metra Blansko a jeho následovníka TJ ASK Blansko, až se klub v roce 2000 zcela osamostatnil. Následujících deset let lze označit jako jedno z nejúspěšnějších období Blanenského hokeje. Družstvo mužů se stalo stabilním účastníkem II. ligy skupiny východ s několika finálovými účastmi v play-off. V tomto týmu působí mnoho odchovanců Blanenského hokeje. V roce 2007 prodává vedení klubu druholigovou licenci do Vsetína a od této doby je Blansko městem hokeje na krajské úrovni.

Nižší zájem o sportování z řad mládeže a náročnost tohoto sportu se projevil i v hokejovém klubu Blansku. Dnes se klub orientuje na práci s tou nejmenší, začínající mládeží. Ti nejúspěšnější a nejšikovnější hráči většinou pokračují v některém z Brněnských klubů, se kterými máme navázány dobré vztahy. I přes to, že jsme malý klub, začínali u nás hráči, kteří dotáhli svoji hráčskou kariéru až na vrcholovou úroveň.

 

František Ševčík – hráč Brna, stříbrný na OH 68‘, 2x stříbro na MS 65 a 66‘, 2x bronz na MS 69 a 70‘, sedmi násobný mistr ČR v letech 59 až 66‘,trojnásobný vicemistr ČR a dvojnásobný bronzový medailista ČR v ledním hokeji .

Roman Meluzín – dvojnásobný mistr světa ( 96‘ a 99‘), bronzový z MSJ 18‘ a MSJ 20‘ a dvojnásobný vicemistr ligy ze sezony 94/95 a 98/99

Zdeněk Kubica –  aktivní hráč se stovkou startů v extralize a čtyřmi stovkami v 1. lize.

A z mladší generace začínajících hokejistů:

Tadeáš Král – aktivní hráč 1. ligy, účastník turnajů reprezentace U16 a U17

Lukáš Zukal - aktivní hráč, mistr ČR extraligy staršího dorostu, účastník turnajů reprezentace U16, U17 a U18

Filip Král – aktivní hráč, mistr ČR extraligy staršího dorostu, účastník turnajů reprezentace U16, U17, U20 hráč draftovaný v sezóně 2018/2019 klubem NHL Toronto Maple Leafs

- spousta dalších hráčů, kteří v Blansku začínali, hrálo extraligové juniorské soutěže a následně se uplatnili v druholigových klubech.

 

 

© 2015-2019 HC BLANSKO  Design and photo by Ing. Zdeněk Klouda